BİR YIĞININ ULUS OLABİLMESİ İÇİN ÖĞRETMENLERE GEREKSİNİMİ VARDIR - SUFİ SAJA

.

"Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur."Kemal ATATÜRK .

24 Kasım 2010 Çarşamba

BİR YIĞININ ULUS OLABİLMESİ İÇİN ÖĞRETMENLERE GEREKSİNİMİ VARDIR


Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir ulus, henüz ulus adını almak yeteneğini elde edememiştir.Ona şöyle bir yığın denir.ULUS denmez.Bu yığının ulus olabilmesi için, kesinlikle eğiticilere, öğretmenlere gereksinimi vardır. Onlardır ki bir toplumsal varlığı gerçek bir ULUS haline koyarlar." Başöğretmenimiz: Mustafa Kemal Atatürk.
sufi-saja ekibi olarak biz de: Bize düşünmeyi öğreten tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutluyoruz.
Sevgilerimizle.

15 yorum:

Dalgaları Aşmak dedi ki...

Diyorum ki;keşke öğretmenlerimiz hak ettikleri ücreti alsaydı,sözleşmeli, ücretli olmasalardı ve atama bekleyen yüzlerce öğretmen olmasaydı biz de böyle bir gün kutlamasaydık.
Biraz buruk oluyor değil mi bu şartlar altında öğretmenlerimizin gününü kutlamak ?

Tüm öğretmenlerimize sevgiler...

haykırış dedi ki...

Pazarlarda tezgâh açan öğretmenlerimizi görüpte çare aramıyor isek dünden "yığın" olmuşuz demektir sevgili Tontini.
Sayenizde çok şeyler öğrendim bu bağlamda size teşekkür ediyor öğretmenlerimizin ise bu özel günlerini kutluyorum.
İyi ki varsınız.
Sonsuz selam ve saygılarımı sunuyorum.

birdutmasali dedi ki...

her devrin öğretmenleriyle bir dolu anılar gelip geçmiştir hayatlardan ....hayatlarımızdan.

nice fedakarlıklarla, kendilerinden vermişlikleriyle ,
şükran ve minnet duygularımızı kazanmış bu Ulvi görev insanlarına Saygı ve sevgilerimi bir borç biirim...
Tüm Öğretmenlerimizin Haftaları ve günleri kutlu olsun.

SEVGİLER.

alizafersapci dedi ki...

Yılmaz Özdil'in yazısı vardı bugün "anka-yansımalar.blogspot"ta.
Sizinkiyle peşpeşe okuyunca daha anlamlı oldu.
TEŞEKKÜRLER.

Erkan dedi ki...

Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan (bilim, kültür) ordusudur.
(Atatürk)sevgiler..

novella / विश्व dedi ki...

ilk öğretmenimiz annemizden başlayarak bizi O2na ulaştıran bütün öğretmenlerimizin günü kutlu olsun. senin ayrıca ellerindne öpüyorum tontinim.

YAŞAMIN KIYISINDA dedi ki...

İyi ki böyle bir günleri var, yoksa adı bile unutulacaktır gönüllü eğitim ordusunun.
Tüm öğretmenlerimizin istediği eğitimi verebilme özgürlüğü adına günleri kutlu olsun.
Sana da beden sımsıcacık sevgiler...

beenmaya dedi ki...

her şeye rağmen kutlu olsun günleri...

Ali İkizkaya dedi ki...

Sevgili Can Dost Tontini !
Millet hayatının yükselmesi için Çocuklar, Kadınlar ve Öğretmenler, önemli olan üç fenomen. Üçünün de irşad olmaya ve irşad etmeye ihtiyaçları var.
Her şeyin karıştığı bu ülkede en az bir gün onların olması ne güzel. Onlara ve onların olmasını sağlayan aklı ve ruhu güzele sevgiler..
Hanen aydınlık ve bereketli, bahçen ise hep neşeli olsun.
Sevgiyle...

sufi dedi ki...

Sevgili
Dalgaları aşmak;
Haykırış;
birdutmasali;
Alizafer;
Erkan;
Novella;
Yaşamın kıyısında;
Beenmaya;
Ali İkizkaya;
Yaşamın her anında an gelir bir çocuğun dilinden çıkan bir sözle irşad olur insan... An gelir koltuğumuzun altındaki çantamızla, defter kalemimizle gittiğimiz okuldaki öğretmenimizden, üst üste ardı kesilmeden hayattan, sevdiklerimizden, tanıdık ,tanımadıklarımızdan yediğimiz darbelerden Eğit-men ve Öğret-menin bizleri bir basamak daha kendi hayır ve bereketimize ve bilginin mabedinin kapılarına taşıdığına şahit oluruz.Şükranlarımızı sunmak ve önlerinde saygıyla eğilmekten başka birşey gelmez elimizden.Ancak onların da "çok düşünmemizden" başka bir dilek ve beklentileri yoktur bizden.Blog dostlarıma da tüm öğretmenlerime de kucak dolusu sevgilerimle.

Esmir dedi ki...

Değerli Sufi Ekibi,
Sevgili Dilek

Atatürk'ün aydınlattığı meşaleyi, dünden bugüne Türkiye'nin içinde bulunduğu koşullara rağmen! Büyük bir özveri ve sevgiyle yerine getiren Tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü Kutluyor...

Saygı ve şükranlarımı sunuyorum...

Ve Öğretmenlik mesleğinin tüm ulusumuz, insanlık ve birey olarak; gelişmede, düşüncede, ilerlememizde ne denli önemli olduğunun ayırdından olan sizler gibi değerli dostlarıma da ayrıca teşekkür ediyorum...

JİVAGO dedi ki...

İyi günler dost sufi ,

1960'lı yılların nostaljisi ve ruhu ile yetişmiş bir neslin üyesi olarak, o yılların öğretmenlerini, fedâkar ve karşılık beklemeyen o gönül zengini insanların silüet ve isimlerini dün gibi hatırlıyorum...

Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, diğer rahmetli öğretmenlere rahmet diler, bütün öğretmenlerimizin "öğretmenler günü" nü ve haftasını şükran duygularımla kutlarım.

Sevgilerimle..

kitap dELiSi dedi ki...

Mesele işportalarda satış yapan öğretmen değil. 3 bin lira da alsa, 5 bin lira da alsa sabah yüzü okula bir karış gelecek, üç günlük sakalla derse girecek çok öğretmen var bu ülkede. Kaybolan, öğretmenlerin öğretme heyecanı. Bir çocuğun yüzündeki mutluluğu göremeyecek kadar körleşmiş bir yığın öğretici... Problem bu ve bu hantal grubu harekete geçirecek hiçbir şey yok maalesef. Ek ders hesabındaki iki ders için saatlerce söylenen ama bir öğrencisinin geleceği için kılı bile kıpırdamayan öğretici öğretmen olamaz. Öğretmenler gününün artık alışılmış konusu olan ücret meselesi zaten yerle bir olmuş onurumuzu yerin yedi kat dibine sokuyor. Para istemiyoruz, bize öğretmen olmanın gururunu geri versinler yeter...

Ays dedi ki...

23 kasım günü öğretmen olan arkadaşımın çocukları ile bizim ufaklığa sorduk öğretmenler günü için okulda bir şeyler yapılacak mı diye.
Cevap çok acıydı.
"Eskisi gibi öğretmenlere değer verilmiyor ki ne kutlaması" dediler.
Bugünlerimiz de öğretmenlerimizin emekleri çok fazla ama ne kadar bu emeğe saygılı bir toplumuz sorgulamak ve bir şeyler yapmak lazım...

Sevgilerimle

öykü dedi ki...

Tum ogretmenlerımıze saygı ve sevgımızle