It's A Wonderful Life / İzlenesi Film - SUFİ SAJA

.

"Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur."Kemal ATATÜRK .

8 Ocak 2009 Perşembe

It's A Wonderful Life / İzlenesi Film


İnsan, Hayatın koşuşturmasından çevresinde olup bitenleri tam olarak algılayamıyor. Yaşama baktığımız anlar, onun sona erdiğini hissettiğimiz anlarda oluyor genellikle. İzlemenizi önereceğim Film de Hayatın anlamlı sandığımız tarafının ne kadar anlamsız ve yalan olduğunu.Anlamsız saydığımız tarafınında ne kadar anlamlı olduğunu, çok güzel anlattığını düşündüğüm filmler den.
Konusu ise kısaca şöyle:
İflas etmekte olan George Bailey (James Stewart) bir Yılbaşı gecesinde kendini nehre atarak intihar etmek üzeredir. Doğduğu andan itibaren bu küçük kasabada yaşayan Bailey kendisini buraya ve insanlarına adamış, hoşgörülü, güvenilir ve yardımsever bir insandır. Büyük bunalım'ı hasarsız atlatmış, babasından devraldığı konut ve finans şirketi aracılığı ile kasabalıların neredeyse tamamını konut sahibi yapmıştır. Bu arada para kazanmayı, mimar olma fırsatını, dünyayı gezmeyi, kısaca tüm hayallerini ertelemek zorunda kalmıştır. Kasabaya yaptığı bunca iyilik, kötü yürekli banker Henry F. Potter (Lionel Barrymore)'ın çıkarları ile çakışır. Potter, Bailey’in sürekli peşindedir artık. Bir gün aradığı fırsat çıkar ve Finans şirketine ait önemli bir miktarda para Bailey'in alkolik ve yaşlı amcası Billy Bailey (Thomas Mitchell) 'in dalgınlığı sonucunda Potter'ın eline geçer. Banka müfettişlerinin yaptığı bir denetlemeden sonra şirketin açığı ortaya çıkar. Bu iflas ve tutuklanma anlamına gelmektedir. Çareyi intiharda bulan Bailey kendini nehre atmak üzere iken yeryüzüne gönderilen melek Clarence (Henry Travers) onu ölümden kurtarır. Melek, Bailey’in bir arzusunu yerine getirerek ona "kendisinin hiç doğmamış ve yaşamamış olduğu" bir dünyayı gösterir. Bailey kendisine gösterilen bu dünyanın hiç de güzel olmadığını görür ve insanların çevrelerine sayısız katkıları, iyilikleri olduğunu, ama her zaman bunun farkına varamadıklarını anlar. İZLE

6 yorum:

funda dedi ki...

kocamla battaniyenin altına sokulup kahvemizi içerken nasıl da güzel giderdi film :)

PrimaRima dedi ki...

Teşekkürler.İhtiyacımız olanı verecek bir film demekki.Listeye ekleyelim bakalım:)

arzupinar dedi ki...

:) bu filmi tekrar izlemeyi çok istiyordum. ama adını hatırlayamamıştım. teşekkür ederim.

sufi dedi ki...

Sevgili Funda;
Sevgili Prima rimam;
Sevgili arzupınar;

Filmde alınacak ne çok ders var değilmi?"Kul sıkışmayınca hızır yetişmiyor".sevgilerimle.

Buzcevheri dedi ki...

Şahane Hayat hakkında ben de yazmıştım. Kurosawa'nın Ikuru adlı filmi de beni aynı o şekilde etkilemişti. İzlemediyseniz tavsiye ederim.

maicher dedi ki...

gucci purse
cheap gucci
cheap gucci
gucci wallets
prada