EY GÖLGEM - SUFİ SAJA

.

"Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur."Kemal ATATÜRK .

31 Temmuz 2008 Perşembe

EY GÖLGEM
"Daha önce yayınlamış olduğumuz bir yazım olmasına rağmen "Öykü atölyesi"nin bu haftaki kelimesi gölge'ye göndermedir.Bilgilerinize."

Ey gölgem:
Dön de bir bak kendine...Sen; sen misin, yoksa asıldan yani benden aksedenmisin? Bir varlık gösterip bu böbürleniş bu büyükleniş niye? Aslından uzaklaşman; daha çok benliğe kibirlenmeye itmiyor mu seni? Daha bir uzuyor, daha bir genişliyorsun ama soluklaşıp sararıyorsun da.Nedenini sor kendine.Kendinden mi bu uzayışın?

Şekil değiştirmen aslının şekil değiştirdiğini göstermiyor.O YÜCE ışık kaynağın tam tepesindeyse aslının, sen de aslına dönüyor bak yok oluyorsun.Ey gölgem; uzayıp doğuya düştüysen güneş batıyor demektir.Karanlığa az kaldı...Batıya düştüysen gün ışıyor demektir.Aydınlığa az kaldı...Sen yine de aslına var ne de olsa gölgesin.kudretin yeterse tabii.

Gölge aslı gibi olur mu? Büyür, küçülür,uzar kısalır.Küçüldükçe Allah'a o tek'e aslımıza ulaşırız.Büyüdükçe gaflete ve benliğe düşeriz.Var git sen aslına kavuş,varlık göstermen yanlış.Peki bu söylenen bu yazılanlar ancak gölgedir asıldan gelen ,candan gelen sözlere...Biz: biz miyiz, biz: biz değilmiyiz? Yoksa o muyuz? siz ne dersiniz..?Sevgilerimle Dilek.

6 yorum:

Aylin Yaprak dedi ki...

Üzerinde düşünülesi bir yazıyı paylaşmışsınız bizimle,defalarca okumak okurken yeni yeni anlamlar çıkartmak lazım.Elinize,kaleminize sağlık...

ilham perisi dedi ki...

Harika bir yazı olmuş,düşündürücü ve sorgulayıcı,kalemine sağlık..

Aslından uzaklaşman; daha çok benliğe kibirlenmeye itmiyor mu seni.
İnsan her zaman için aslından uzaklaştıkça kötü bir surete bürünür ve yollar uçuruma gider...Sevgiyle kal...

Yaşamın Kıyısında dedi ki...

Sevgili Sufi,
Yine çok güzel ve düşündürücü bir yazı çıkarmışsın. Ellerine, yüreğine sağlık.
Sevgiyle kal...

Geveze Kalem dedi ki...

'Düşündürücü' yorumlara ben de katılıyorum. Boşa kalem oynatılmamış, elinize sağlık ve de aklınıza...
Sevgiler...

[ fiкяiмiи iиcє güℓü ] dedi ki...

Yürekten kalemin ucuna yansıyanlar çok güzel ve evet insanı düşünmeye sevk ediyor.

Yüreğiniz dert görmesin.
Sevgiyle...

Hayatta Giderken dedi ki...

ilginç, güzel bir yazı olmuş. Günün birinden gölgemle konuşmaya kalksam yazıdakine benzer bir diyalog oluşurdu herhalde. Bugüne kadar hiç hayal etmediğim bir diyalog.
Kalemine sağlık...